Vzpínání

21. února 2009 v 21:16 | Anísek |  O koních
Mnoho koní se už při sebemenším podnětu staví na zadní. To samo o sobě není tak zlé, ovšem když při tom kůň ztratí rovnováhu, může to být pro jezdce nebezpečné. Měli byste proto vědět, jak se zachovat, když se kůň začne vzpínat.

Proč se kůň vzpíná?
Stavění se na zadní nohy je pro koně vrozeným pohybem. Mladý kůň, který ve volné přírodě narazí na staršího hřebce, se většinou vzepne, a to pořádně bojovně, aby na toho druhého udělal dojem či aby ho zastrašil. Vzpíníní je bojový postoj, který se u hřebců a valachů vyskytuje mnohem víc než u klisen. U koní, které jezdíme, je vzpínání buď reakce vyvolaná strachem a nebo protest proti nátlaku., který kůň nehodlá akceptovat. V takovém případě lze mluvit o nectnosti či zvyku.

Reakce ze strachu
Mnozí koně se vzpínají jen ve zcela vyjímečných situacích a dělají to skutečně velmi zřídka. Většinou se postaví na zadní, když se něčeho leknou nebo mají strach; například strach vejít do přívěsu, někam kde je tma nebo kde je jen úzký průchod. Mohou mít také strach z cizího zvířete, z vody nebo nějaké nezvyklé překážky na cestě. Někdy se koně také vzpínají, když je zabolí například zub. Veterináři by o tom mohli napsat knihu. Nebo pokud má jezdec příliš tvrdoun ruku nebo má kůň příliš ostré udidlo, může se stát, že se proti němu opře a postaví na zadní.

Pozor nebezpečí!
Když se kůň postaví na zadní, často je mnohem nebezpečnější stát vedle něho či před ním, než sedět v sedle na jeho hřbetě. Zejména před hřebcem, který když se vzpíná, je radno se urychleně uklidit do bezpečí, neboť často bije do prostoru před ním předními kopyty. Pokud se kůň vzepne, když ho vedete, musíte pevně táhnout za vodítko nebo za otěže, musíte při tom dávat dobrý pozor, abyste se nedostali do dosahu jeho kopyt.

Jak na vzpínání zareagovat?
Když se kůň postaví na zadní, člověk obvykle nespadne, protože je tento pohyb plynulý a pomalý. Ale kůň se značným kmihem se někdy vzepne příliš vysoko. Pak vznikne nebezpečí, že přepadne do strany nebo- což je mnohem horší - dozadu. Samozřejmě se při tom může stát, že kůň spadne na svého jezdce a těžce ho poraní. Pokud se váš kůň postaví na zadní musíte se ihned naklonit dopředu a přitom se vzepřít nohama ve třmenech. Držte se svého koně pevně za hřívu, nebo raději kolem krku. Tím působíte svou váhou na předek koně, takže ho přinutíte, aby šel předníma nohama zpátky na zem. V žádném případě nesmíte tahat!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama