Ferda Mravenec

3. prosince 2008 v 17:20 | Anísek |  Večerníčky
FERDA MRAVENEC

Ferda Mravenec, vesleý chlapík s červenou puntikovanou mašlí kolem krku, který se ničeho nezalekne , už potěšil několik geneací malých čtenářů knížek Ondřeje Sekory.

Poprvé se objevil 1. ledna 1933 na stránkách Lidových novin, kdy začaly vycházet kreslené Příhody Ferdy Mravence. Původní Ferda Mravenec měl větší hlavu než v pozdější známnější podobě a kouřil fajfku. Ondřej Sekora později přepracoval námět do známé Knížky Ferdy Mravence.
V roce 1935 vycházel v Lidových novinách další seriál o Ferdovi s názvem Ferda Mravenec a syn. V něm se Ferda ožení a narodí se mu syn Bobek. V dalším roce pokračoval seriálem Mravenec v cizích službách. Také ten později vyšel jako kniha. V dalších letech následovaly další příhody, poslední seriál se v Lidových novinách objevil v roce 1941. Pak musel Sekora z politických důvodů redakci opustit. V roce 1942 natočila Hermína Týrlová první loutkový film s Ferdou Mravencem.
Příběhům Ferdy Mravence se Ondřej Sekora věnoval i po válce. V letech 1945 až 1951 vychází Kousky mládence Ferdy Mravence na zadní straně časopisu Mateřídouška. Ze Sekory se stal nadšený komunista a tak mravenec v 50. letech chodí na brigády, plní pětileté plány a bojuje proti škůdcům.
http://www.skks.cz/photos/171/ferda.jpg


http://www.coleoptera.org/brouci.jpg 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama