Chody koně

14. října 2008 v 19:25 | Anísek |  O koních

Chody koně

Kůň má tři základní chody. Tyto chody jsou krok, klus a cval. Cval dělíme na pomalý (cval) a rychlý (tryck). Westernové chody jsou jog, neckreininga, lope.KROK : Když kůň přechází ze zastavení do kroku a zpět do zastavení, říkáme těmto změnám chodů přechody. Koně jsou cvičeni, aby přecházeli do jiných chodů podle jezdcových pomůcek. Krok je téměř nejpomalejším chodem koně. Nejméně namáhá koně. Rychlost koně v kroku je 6-8km/h.KLUS : Je to chod , který se vám zpočátku bude zdát nepohodlný. Abyste si zvykli, musíte se naučit uvolnit a pohybovat se v rytmu s chodem koně. Jakmile toho docílíte, lépe si osvojíte správný sed. Dělíme ho na tři skupiny : lehký klus, pracovní klus, stehení klus. Je nejspolehlivějším a nejpoužívanějším chodem koně pro velké vzdálenosti. Ryhclost dosahuje až 15km/h.

CVAL: Nácvik cvalu může zpočátku v sedle trochu znejistit, protože jedete poměrně rychle. Brzy si však na cval zvyknete, protože jeho třídobý rytmus vytváří relativně pohodlný, houpavý pohyb. Cval je nejpohodlnější chod koně a určitě si ho brzy oblíbíte. Dosahuje rychlosti až 30km/h (v terénu).
TRYSK : Trysk je druh cvalu (rychlý cval) a je téměř nejrychlejším chodem koně, ale už není tak pohodlný jak pomalý cval. Slyšíme údery všech kopyt koně.

Dále známe spoustu další chodů koní, které se používají jen v určitých disciplinách:

Mimochod


Tolt

A mnoho dalších......


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 suzette suzette | Web | 18. října 2008 v 14:21 | Reagovat

ahoj, mas u me trosku opozdene diplom za bleskovku!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama